OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Šesť albumov za šesť rokov existencie, nuž, PATHOLOGY z kalifornského San Diega sú takí nejakí BDM stachanovci. Ale členovia kapely v súčasnosti iné projekty nemajú, neplytvajú silami inde a tak zatiaľ tento „výbuch kreativity“ zvládajú bez straty dychu. Na rozdiel od nejednej „väčšej kapely“ - a je jedno, aký metalový štýl hrá -, ktorú do chrlenia albumov tlačí vydavateľstvo. Vzhľadom na to, že ako veľká kapela máte do roka tak dve turné a k tomu zvyšky osobného, prípadne tí menej šťastní aj pracovného života, na skladanie, skúšanie a nahrávanie máte času skôr neveľa a potom to tak aj vyzerá.
U PATHOLOGY to od minuloročného „Awaken To The Suffering“ vyzerá stále dobre. Novinku stvorila zostava ukrátená o gitaristu Tima Tisczenka, ktorému ako jedinú momentálnu hudobnú aktivitu internet hlási inú brutal deathmetalovú záležitosť BEING KILLED, ktorých posledná nahrávka má už štyri roky. Takže po novom vo štvorici, a aj tak to šliape a hlavne drví solídne nemilosrdne.
Úprimne povedané, nejaké výrazné rozdiely oproti predošlému albumu tu nie sú, snáď len to, že za kratší čas (30:04 vs. 31:13) prehrmí viac skladieb (13 vs. 12), takže patológovia zľahka pritlačili na pílu a sypú účelne, efektívne a bez väčších „príkras“ typu hrania viac „techniky“ než koľko jej nárezy s hlavou a pätou skutočne potrebujú. PATHOLOGY na rozdiel od mnohých svojich rodákov a súčasníkov hrajú skôr priamočiaro, energicky a úderne. Vystačia si s prevažujúcimi klepačkovými tempami, klasickými rýchlovkami, slammingom v niekoľkých rýchlostiach a na takýto základ stavajú osvedčené (brutal)deathmetalové riffy, na miestne pomery korunované nečakane častými harmóniami a pasážami, v ktorých sa gitarové melódie rozhodne neobmedzujú len na sóla. Presne týmto prístupom sa PATHOLOGY blížia klasikom ako BROKEN HOPE a FLESHGRIND, a zároveň znejú miestami až európsky (DAWN OF DEMISE a podobne). Tento dojem podporuje aj v niekoľkých hĺbkových úrovniach kloktajúci a grúliaci Huberov vokál. V melodických pasážach znie takmer ako Rich Lipscomb, tam, kde frázuje guľometne, sa vám zas môže zdať, že sa vrátil nebožtík Joe.
Zhrnul by som to asi tak, že títo „odkrývači konšpirácií“ hrajú brutálne v súčasnom duchu, zvuk je takisto skôr „moderný“, ale vydarený, keďže prinajmenšom vďaka šťavnatosti hudby neznie príliš umelo. Na druhej strane príklon k „tradičnejším postupom“ robí z PATHOLOGY skupinu, ktorá, podobne ako PUTRID PILE (https://www.metalopolis.net/art_reviews.asp?id=6498), je v zástupe iných žánrovo príbuzných bánd dosť slušne identifikovateľná. Čo bude ďalej... uvidíme zrejme zase o rok.
Forma z predošlého albumu PATHOLOGY neopúšťa, novinka prináša šťavnatý brutal death, ktorý je surový, ako sa patrí, a popri tom tiež chytľavý. Hudobníkov to počuteľne stále baví a kujú železo, kým je horúce.
8 / 10
Oscar Ramirez
- basgitara
Jonathan Huber
- vokály
Dave Astor
- bicie
Kevin Schwartz
- gitary
1. Imprisoned By Fear
2. Tyrannical Decay
3. Corporate Harvest
4. Torment In Salvation
5. Asphyxiation Through Consumption
6. Remnants Of Freedom
7. Dissection Of Origins
8. Distorted Conscious
9. A Bleak Future
10. Oppression By Faith
11. Cultivating Humanity
12. Earth's Downfall
13. The Everlasting Plague
Lords Of Rephaim (2013)
Tyrannical Decay (EP) (2012)
The Time Of Great Purification (2012)
Awaken To The Suffering (2011)
Code Injection (EP) (2010)
Legacy Of The Ancients (2010)
Age Of Onset (2009)
Incisions Of Perverse Debauchery (2008)
Surgically Hacked (2006)
-bez slovního hodnocení-
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.